INFORMACJA | Uprzejmie informujemy że z dniem 31.05.2024 nastąpi zakończenie współpracy sieci poradni DOBRY DIETETYK℠ z Panią Aleksandrą Rzepecką.

mgr inż. Aleksandra Rzepecka
20 Wrze

Dieta a poziom testosteronu [DZIEŃ CHŁOPAKA]

A gdyby tak tym razem podarować mu... więcej testosteronu? 

Czy dieta może wpłynąć na poziom testosteronu?

Jak najbardziej! Wpływ diety na produkcję testosteronu jest udowodniony klinicznie. Za pomocą odpowiednio stosowanej diety możemy na przykład zwiększyć poziom testosteronu we krwi.


Jak dieta może wpłynąć na poziom testosteronu?

 

  •  Ważna jest ilość przyjmowanych kalorii. Poziom testosteronu może obniżać dieta bardzo niskokaloryczna, z dużym deficytem energetycznym, stosowana przez dłuższy okres.
  • Wpływ na poziom męskich hormonów mają także węglowodany. Diety o zbyt niskiej podaży węglowodanów mogą prowadzić do podwyższenia poziomu hormonów stresu, co przekłada się na obniżenie testosteronu.
  • Niepożądane są również diety skrajnie niskotłuszczowe. Chcesz zwiększyć poziom testosteronu? Zadbaj o kwasy jednonienasycone (np. oliwa z oliwek, awokado, migdały) i nasycone (np. olej kokosowy, masło) - zwłaszcza o te pierwsze.
  • W produkcji testosteronu swój udział mają: witamina D, niacyna, antyoksydanty i cynk. Ich niedobór może zaburzać wytwarzanie tego hormonu. 
  • Warto więc zadbać o prawidłowy poziom witaminy D, najczęściej poprzez stosowanie suplementacji (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Niacynę dostarczyć można w mięsie, rybach, strączkach, orzechach i migdałach, a także drożdżach. W cynk obfitują przede wszystkim pestki i nasiona, kakao, strączki, owoce morza, wątróbka i siemię lniane. Antyoksydanty dostarczyć można wprowadzając do diety dużą ilość świeżych warzyw i owoców, szczególnie tych o intensywnych barwach.
  • Żywność gotowa, fast-foody, słodycze i produkty przetworzone to prosta droga do powstawania otyłości i nadwagi - a one nie są sprzymierzeńcem wysokiego poziomu hormonów steroidowych.
  • Co ciekawe ważny jest także poziom tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że za równo bardzo wysoki (nadwaga i otyłość) oraz skrajnie niski poziom tłuszczu w organizmie sprzyja obniżeniu wartości poziomu męskich hormonów.

Czyli w skrócie - jeśli chcesz zadbać o wysoki poziom testosteronu: dbaj o odpowiednią kaloryczność diety, zaprzyjaźnij się z dobrymi tłuszczami, nie rezygnuj z węglowodanów - za to odłóż na bok fast foody i słodycze. I zadbaj o witaminy!

Podaruj swojemu mężczyźnie zdrowie! Z okazji Dnia Chłopaka wybierz dla niego elegancki Bon Podarunkowy. Kolejne lato za dziewięć miesięcy - wyobraź sobie, co może zrobić dla swojej sylwetki i zdrowia w tym czasie!

Masz pytania? Porozmawiajmyza pomocą wygodnego formularza lub telefonicznie.

Możesz też od razu umówić się na wizytę online za pomocą komfortowego kalendarza.

 

Twój komentarz




POKAŻ