INFORMACJA | Uprzejmie informujemy że z dniem 31.05.2024 nastąpi zakończenie współpracy sieci poradni DOBRY DIETETYK℠ z Panią Aleksandrą Rzepecką.

mgr inż. Aleksandra Rzepecka
01 Luty

Realizacja postanowień noworocznych z przyjazną metodą małych kroków

Styczeń minął w mgnieniu oka. Wielu z nas wraz z nowym rokiem poczyniło swoje postanowienia. Różne są drogi, którymi można zmierzać do celu. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na realizację planu (np. zmianę nawyków)  jest metoda małych kroków. Działanie krok po kroku, nad pojedynczymi celami zwiększa szansę na przyzwyczajenie się do zmian i zaakceptowanie ich.

Do wprowadzania i utrzymania np. nowego nawyku potrzebny jest: czas, energia, umiejętności oraz sprzyjające środowisko. Praca nad kilkoma celami jednocześnie może skutkować większym stresem, a także narzuceniem zbyt dużej presji. Konsekwencją może być zaprzestanie dalszych działań. Pracując stopniowo np. zmieniając nawyk po nawyku – możliwa jest regeneracja sił psychicznych i fizycznych.

Zapewne masz już ustalone swoje priorytety i ukierunkowany plan działania. W myśl metody małych kroków chcę Ci zaproponować zastanowienie się, czy aby na pewno Twój plan jest dopasowany do potrzeb i możliwości (do zasobów które posiadasz – czasu, energii i umiejętności). Po miesiącu jesteś w stanie to ocenić. Jeżeli czujesz, że tempo jest za szybkie i nie nadążasz ze wszystkim – być może warto nieco zwolnić. Będzie to korzystniejsze w perspektywie długoterminowej i pozwoli Ci z postanowienia uczynić trwały proces, który nie zakończy się tylko na tym jednym postanowieniu.

Dobrze jest mieć świadomość, że nie ma uniwersalnego sposobu osiągania celu, który sprawdzi się dla każdego. Kluczowe jest ustalenie indywidualnego planu działania biorąc pod uwagę zasoby konkretnej osoby takie jak: posiadany czas, umiejętności, energię i otoczenie w którym się znajduje.

Czy koncentrujesz się tylko na celu…?

Nie zapominaj o drodze na której dobrze jest:

  • Wzmacniać motywację
  • Korzystać ze wsparcia otoczenia
  • Podążać zgodnie za własnymi wartościami
  • Nauczyć się radzić ze stresem i regulować swoje emocje
  • Pracować nad przekonaniami
  • Tworzyć plany awaryjne

Twój komentarz




POKAŻ